Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı

Lepra hastalığı, halk arasında cüzzam olarak da bilinir. Bu hastalık, ilk olarak Gerhard Armauer Hansen tarafından tanımlanmıştır. Lepra, deriyi, yüzeysel sinirleri, gözleri, üst solunum yoluna ait mukozayı, testisleri ve kemikleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın etken maddesi Mycobacterium leprae adlı basildir. Lepra, tarih boyunca özellikle Haçlı Seferleri gibi dönemlerde yaygın olarak görülmüştür. Eski toplumlar bu hastalığa yakalanan kişileri lanetlenmiş olarak görüp toplumdan dışlamışlardır. Tedavi edilmeyen hastalar, yerleşim alanlarından uzak yerlere gönderilirdi. Bu nedenle lepra, sosyal bir hastalık olarak da değerlendirilir.

Lepra Hastalığının Yaygınlığı

Lepra hastalığının en sık görüldüğü bölgeler tropikal ve subtropikal bölgelerdir. Özellikle Afrika, Asya ve Orta-Güney Amerika'da yaygındır. Yetersiz beslenme ve kalabalık yaşam koşulları, bu hastalığın daha sık görülmesine neden olur. Günümüzde endemik yayılmalar Portekiz, İtalya, Türkiye, İspanya, Güney Rusya ve Kıbrıs gibi ülkelerde de meydana gelmektedir. Lepra, nadiren bulaşır ve salgınlar şeklinde görülmez. Yaş sınırı yoktur.

Lepra Hastalığının Nedenleri ve Bulaşma Yöntemleri

Mycobacterium leprae adlı bakterinin bulunduğu kişilerle kurulan yakın temas sonucu damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşır. Bakterinin çoğalması oldukça yavaştır ve inkübasyon süresi yaklaşık 5 yıldır. Lepra hastalığı deriye kadar ilerlediğinde tedavisi uzun zaman alabilir.

Lepra Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kuluçka dönemi yaklaşık olarak 2-7 yıl arasında değişir.
  • Lepra hastalığının iki ana çeşidi ve alt tipleri bulunur: Şiddetli ve ilerleyici olan şekli lepromatöz, hafif ve yavaş ilerleyen ise tüberküloid tipidir.
  • Rahatsızlık ilk başta deri ve kasların beslenmesini sağlayan periferik sinirler ile sınırlıdır. Bu sinirler sayesinde beslenen cilt kısımlarında koyu veya açık lekeler, terlememe ve hissizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.
  • Belirtiler ilerledikçe, periferik sinirler yumuşar ve kabarır. Lepra hastalığı taşıyan kişinin ayakları, elleri ve yüz bölgesinde ciltte kaslarda felç gerçekleşir ve hissizlik oluşur. Ayrıca ciltte deformiteler meydana gelir.
  • Diğer belirtiler arasında kemik tahribatı, görme sorunu, burun kanaması, burun tıkanıklığı, ayak ve el kaslarında karıncalanma, tenosinovit, testislerde ağrı, nöral ağrı, görmede bulanıklık, lenf bezi büyümesi, eklem ağrıları, ayak ve el kısımlarında bazı bölgelerde ödem ve kısırlık belirtileri bulunur.
  • Lepra hastalığı olan kişinin belirtilerin yoğunluğuna göre tipi de değişiklik gösterebilir.

Lepra Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıkta tedavi yöntemi, uygun ilaçların kombinasyonu ile uygulanır. Yapılan bu tedavi ile bakterilerin çoğu ölür. Lepra hastalığı iyileşmeye başladığında uygulanan ilaç tedavisi bırakılır. Ancak bu tedavi, meydana gelmiş olan hasarları düzeltmez. Oluşan sorunları plastik cerrahi giderebilir. Cerrahi müdahalede tendon ve sinir nakilleri ile zarar görmüş olan uzuvlar düzeltilmektedir. Lepra hastalığı erken teşhis edildikten sonra tedavi başarısı daha yüksektir. Teşhisten sonra hastalık tedavi edilebilir. Erken teşhis ile sakatlık durumuna kalmadan hastalık tamamen iyileşebilir. Lepra hastalığında tıbbi tedavi, psikolojik tedavi, fizik tedavi ve cerrahi tedavi oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Lepra Korunma ve Tedavi Yöntemleri