Lepra Deri Hastalığı Belirtileri
15 Mayıs 2024

Lepra Deri Hastalığı Belirtileri

Lepra Deri, Lepra deri her ne kadar bize uzak bir terim olarak gözükse de aslında diğer adı hepimizin bildiği cüzzamdır. 1876 yılında Armauar Hansen tarafından bulunmuştur. Hansen'in deri üzerinde bulmuş olduğu lepra basilleri yüzünden bu hastalığa lepra adı verilmiştir. Ayrıca lepra deri, cüzzam dışında hastalığı bulan bilim adamının adıyla yani hansen hastalığı olarak da anılır.

Lepra deri mikrobu deriyi tutarak bütün vücuda yayılan hatta vücuda hükmeden bulaşıcı bir hastalıktır. Lepra deri hastalığı dünya çapında toplumsal ve sosyal bir hastalık olarak görülmektedir. Çünkü lepra deri hastalığına yakalanan hastalar, bu hastalık bulaşıcı özellik gösterdiği için toplum içinde barınamazlar. Bulaşıcı özellik göstermesinin yanında bu hastalık ölümcüldür. Uzun süreler bu hastalığın tedavisi bulunamamış bu yüzden pek çok insan toplu bir şekilde ölmüştür. Bu hastalığa yakalananlar toplumdan adeta soyutlandırılmış, kitlelerden uzak kırsal bölgelerde yaşamak zorunda kalmıştır. Bu hastalığa yakalananlardan kişiler kaçmıştır. Hatta cüzzamlı gibi kaçmak deyimi bu lepra deri hastalığı yüzünden dilimize geçmiştir.

Lepra Deri Hastalığı Yayılma Yolu

Bu hastalığa karşı bazı insanların bağışıklık sistemi zayıftır. Bu hastalığa yakalanmaya genetik yönden daha yatkındırlar. Ancak bu deri hastalığı dokunma ile bile çok rahat bir şekilde hastalıklı kişiden sağlıklı bir kişiye bulaşır. Bu deri hastalığın tek taşıyıcısı insandır.

Lepra Deri Hastalığı Semptomları

Lepra deri hastalığının vücutta oluşan yuvarlak ve de kepeksiz lekeler, yine bu bölgelerde oluşan kaşıntı, sık sık tekrar eden burun kanamaları ya da burun tıkanıklığı, kol ve bacak eklemlerinde ağrılar, dirsek ya da dizlerde oluşan yara izleri ve yüzde oluşan ödemler gibi çeşitli belirtileri mevcuttur.

Lepra Deri Tedavi Nasıl Yapılır?

Eskiden toplumdan tecrit edilmeye ve birçok ölüme neden olmasına rağmen bu hastalık günümüz teknolojisi sayesinde kısa bir süre içerisinde kolaylıkla tedavi edilir. Lepra deri hastalığının tedavisinde en az 3 ilaç kombini kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lepra Deri Hastalığı Belirtileri

Lepra Deri Hastalığı Belirtileri

Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

Cüzzam Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi