Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam, Mycobacterium leprae adlı bakterinin neden olduğu, deri ve çevresel sinir sistemi başta olmak üzere birçok organ ve sistemi etkileyen, bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık lepra ya da eski dönemlerde miskin hastalığı olarak da bilinirdi. Cüzzam hastalığının bulaşma ihtimali çok düşüktür ancak halk arasında bulaşıcı hastalık olarak görülür ve korkulur. Hastalığın insandan insana bulaştığı söylenmektedir. Fakat bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu yüzden hastalığın nasıl bulaştığı tam olarak bilinmemektedir.

Türkiye'de Cüzzam Hastalığı

Türkiye'de cüzzam hastalığı sosyal hastalık olarak kayıtlara alınır. Bir zamanlar cüzzam hastaları toplumdan tamamen uzaklaştırıldı ve sağlıklı insanlar ile aynı ortamda bulunmalarına izin verilmezdi. Hastalık eskiden tüm dünyada görülürdü. Ancak son yıllarda kırsal ve tropikal bölgelerde daha çok görülür. Ayrıca dengeli beslenmeyen ve yaşı ilerlemiş kişilerde daha sık görülür. Yapılan son sayımlara göre ülkemizde 2758 cüzzam hastası bulunmaktadır.

Cüzzam Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Cüzzam bakterisi sinir ve deride ağır şekil bozukluklarına neden olur. Cüzzam hastalığının iki tipi vardır. Bu tipler ve belirtileri farklılık gösterebilir:

Tüberküloid Cüzzam Hastalığı

Bu tip cüzzam hastalığı vücut direnci yüksek insanlarda da ortaya çıkabilir. Belirtiler kısmen lokaldir. Basil bacak ve kollarda bulunan çevresel sinirlere yerleşir ve bu kısımda bulunan sinirlerde küçük iltihap olukları meydana getirir. Sinir sistemini bozar ve hastada duyu kayıplarına neden olur. Nadiren de deride keskin kenarlı kabarık ve duyu kaybı olan deri lezyonları oluşur. Bu hastalık türünde basil sayısı oldukça azdır bu yüzden cüzzam hastalığını başkalarına bulaştırma ihtimalleri düşüktür.

Lepromatöz Cüzzam Hastalığı

Bu tip cüzzam hastalığı vücut direnci çok zayıf ya da hiç olmayan insanlarda görülür. Bu tip cüzzamın ilk belirtileri arasında burun kanaması, burun tıkanması, burun tabanında çökme, saç dökülmesi, diz ve dirsekte lezyonlar ve kirpiklerde dökülme vardır. Lepromatöz cüzzam hastalığında erken tanı gereklidir. Eğer tedavi süreci erken başlatılmazsa basiller çok hızlı bir şekilde yayılır. Basil sinirlere yapışarak bacak ve ellerde eldiven şeklinde duyu kayıplarına neden olur. Tüm bu nedenlere bağlı olarak hastada sakatlıklar, şekil bozuklukları ve ileri seviyede ölüm meydana gelir.

Cüzzam Hastalığı Tedavisi Nasıl ve Nerede Yapılır?

Cüzzam hastalığında erken tanı konulması durumunda hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Erken tanı ve tedaviden sonra hastalığın herhangi bir kalıntısı bulunmaz ancak dönem dönem hastalığın kontrolü gerekmektedir. Hastalığın bırakmış olduğu etkiler de cerrahi operasyonlar ile giderilir. Cüzzam hastalığı nadir görülen bir hastalık türü olduğu için ülkemizde sayılı hastanede tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kayıtlı hastaların tedavi masrafları Dünya Sağlık Örgütü tarafından karşılanmaktadır.

Türkiye'de Cüzzam Hastalığı ile İlgilenen Hastaneler ve Kurumlar
  • İstanbul Tıp Fakültesi
  • İstanbul Lepra Hastanesi
  • Ankara Lepra Eğitim-Araştırma Merkezi
  • Elazığ Lepra Hastanesi
  • Cüzzam Hastalığı ile Savaş Derneği
  • Cüzzam Hastalığı ile Savaş Vakfı
  • Ankara Cüzzam Hastalığı ile Savaş Derneği
Ekstra Bilgiler

Cüzzam hastalığı, eski çağlardan beri bilinen ve toplumları derinden etkileyen bir hastalıktır. Tarih boyunca cüzzam hastaları, izole edilerek toplum dışına itilmişlerdir. Günümüzde ise hastalığın tedavi edilebilir olduğu bilinmektedir ve bu konuda farkındalık artmıştır. Cüzzamın etkilerini en aza indirmek için erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lepra Deri Hastalığı Belirtileri

Lepra Deri Hastalığı Belirtileri

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Cildiye Hastalığının Nedenleri?

Lepra Cildiye Hastalığının Nedenleri?

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lepra Tedavisi Nasıl Yapılır?